Kdy se pustit do výměny oken?

Starými okny může z bytu unikat až polovina tepla, pokud jimi táhne, pak i více. Vyměníte-li stará netěsnící okna za nová, představuje úspora obvykle 15 – 20 %, ale může to být i více.

Důležitým parametrem je tzv. prostup tepla. Jde o tepelnou energii, která přirozeně projde rámem a zasklením. Množství takto uniklého tepla je dáno vlastnostmi rámů a křídel, zejména záleží na stavební hloubce profilu a izolačním zasklením. Pro představu okna se základním izolačním dvojsklem sníží ztráty tepla o více jak polovinu, u trojskel je to ještě více.

Nová okna přinesou i větší komfort bydlení. Musíte si ale vybrat okno, které bude splňovat vaše požadavky na bezpečnost, zvukový útlum a další vlastnosti, které jsou pro vás důležité. Proto je dobré poradit se o výběru oken s odborníkem.

Jaká okna si vybrat
Mnoho lidí stále řeší, zda zvolit plastová okna nebo dát přednost prověřenému dřevu. Pravdou je, že z hlediska izolace na materiálu oken nezáleží. Všechna správně seřízená a namontovaná moderní okna byt dobře utěsní. Proto je třeba po výměně nacvičit správné větrání a myslet na to, že je třeba zbavovat se přebytečné vlhkosti. Už se nemůžete spoléhat na netěsnící okna, kterými vlhkost unikala samovolně.

Plastová okna jsou oblíbená kvůli příznivému poměru cena – výkon, jejich výhodou je, že není nutné starat se o jejich povrchovou úpravu, stačí je umýt. Nadčasové řešení pro plastová okna představují profily se stavební hloubkou větší než 70 mm opatřené středovým těsněním, které mj. napomáhá lepší zvukové izolaci.

U dřevěných oken je dobré podívat se na konstrukci profilu. Je vhodné, aby dřevěný profil byl opatřen ochrannými okapnicemi, které jsou izolované a provětrávané. Kvalita dřevěných oken hodně závisí také na technologii a zpracování vícevrstvé povrchové úpravy. Na ní totiž záleží, jak se budete muset o dřevěná okna starat.

Zasklení hraje z hlediska vlastností velmi výraznou roli. V současné době je nejžádanější izolační trojsklo. Ale u rekonstrukcí v prostředí příznivém z hlediska povětrnosti dobře poslouží i dvojsklo. Je třeba připomenout, že běžné dvojsklo netlumí venkovní hluk výrazně lépe než dvojsklo, útlum hluku je třeba řešit speciálním zasklením.

Jak dlouho okna vydrží
Při dobrém zacházení a pravidelné jednoduché údržbě mají moderní okna potenciál dobře a spolehlivě sloužit desítky let. Požadavky na okna a dveře se v souvislosti s tlakem na úsporu tepla za posledních pár let výrazně zpřísnily. Dnešní okna jsou tak z hlediska vlastností dále než okna před deseti či dvaceti roky. Morální zastarávání je tak stejné jako v případě jakýchkoliv jiných produktů, ale pokud si vyberete kvalitní výrobek, bude dobře a dlouho sloužit.

I nová okna potřebují údržbu
Plastová okna se často označují jako bezúdržbová, platí to ale jen pro jejich povrchovou úpravu. Zde skutečně platí, že stačí umýt. Dřevěná okna je třeba ošetřit speciálním balzámem na dřevo a asi po 10 letech bude třeba renovační nátěr, podle toho v jakém stavu okna budou.

Nezbytné je pečovat o celoobvodové kování, to má zásadní vliv na funkčnost oken. Podle návodu od výrobce si vyžaduje promazání, případné seřízení. I když je to velmi jednoduché, pokud si na to netroufáte, měl by vám pomoci servis dodavatele.

zdroj: ceskykutil.cz

Výroba oken a dveří Kolín

Naše firma Petiss Kolín nabízí nejen výrobu dveří, výrobu oken, jejich dodávku, montáž oken a dveří, ale i zimní zahrady, garážová vrata, okenní doplňky a výrobu na zakázku. Zavolejte nám!

Důvody proč k nám

- Široký výběr sortimentu
- Poradenství, konzultace
- Kvalitní zboží
- Znalost trhu
- Profesionální řešení
- Reference
- Flexibilita
- Individuální přístup
- Záruka, servis

Výroba oken a dveří, montáž

Okna plastová
Hliníková okna
Střešní okna
Dřevohliníková okna
Eurookna
Plastové dveře
Vchodové dveře euro
Hliníkové dveře
Zimní zahrady
Garážová vrata
Okenní doplňky

Rychlý kontakt

MAJITEL
Josef Tichý tel: 777 174 714
Masarykovo náměstí 35
Pečky 28911
ASISTENTKA
Lenka Herzogová tel: 777 714 575
E-mail:
petiss@seznam.cz
info@petiss.cz