Plastová nebo dřevěná okna?

Která okna jsou lepší, plastová nebo dřevěná

Problematika náhrady dřevěných oken plastovými je diskutována od počátku výroby plastových oken. Imitace dřeva umožňuje širší využití plastových oken, a tím větší konkurenci oknům dřevěným. Pojďme si tyto dva oblíbené materiály porovnat.

Dřevěná plastová okna
Co se týče designu, v dnešní době již nelze z větší vzdálenosti s jistotou poznat, zda se jedná o okna dřevěná, nebo plastová. To bylo při vývoji imitací dřevěných oken záměrem výrobců a nepochybně se to podařilo. Slabším místem u plastových oken zůstává řešení rohových svárů. Tyto sváry jsou zabarveny speciálním fixem odpovídající dané imitaci. Přesto často bývají lidé překvapeni, že mnoho kvalitních plastových profilů dokáže být více dřevěnými než dřevěné profily samotné.

Srovnávat plastová okna a dřevěná okna z hlediska technických parametrů obecně není nejšťastnější varianta. Mnohem více vypovídající je srovnání podle typu profilů. Každý profil vykazuje určité specifické tepelné vlastnosti, a proto je možné setkat se s rozdíly parametrů řádově v desítkách procent, a to i v případě, že se jedná o stejného výrobce. Stejně tak různé typy dřeva mají nepatrně odlišné parametry. Takže je důležité nechat si předložit certifikát, který uvádí celkový součinitel prostupu tepla profilu nebo celého výrobku. Potom teprve můžeme srovnávat, jestli plastová nebo dřevěná okna. To platí i pro izolaci proti hluku.

Jde to i ekologicky
Další otázkou je, zda může docházet po deseti až patnácti letech ke křehnutí materiálu nebo k jeho barevným změnám. V devadesátých letech byla tato problematika hodně aktuální, jelikož se na náš trh dostala řada dodavatelů profilů, kteří se touto problematikou takřka nezabývali. Dnes většina výrobců plastových oken garantuje stálobarevnost profilů minimálně 10 let, a to jak bílých, tak barevných oken.

Pokud zvolíte kvalitní značku profilu, nemusíte se obávat nepříjemností. Navíc i ekologicky uvažující lidé nemusí mít strach, že použitím plastových oken budou zanechávat dalším generacím problém s recyklací. Dnešní plastová okna některých výrobců jsou vyráběna z bezolovnatých plastů, což je označeno logem Greenline. To umožňuje 100% recyklaci.

Plastová, nebo dřevěná okna? Rozhodněte se dle náročnosti údržby
Co se týče údržby, mají plastová okna výhodu, jelikož se nemusí nijak natírat žádnými ochrannými vrstvami laku a podobně. Stačí je pouze jednou za půl roku umýt od prachu běžnými úklidovými prostředky používané v domácnosti.

V žádném případě nelze používat žádné chemikálie či hrubé čistící prostředky s obsahem abrazivních přísad (písků), taktéž organickými rozpouštědly, ředidly, louhem nebo kyselinami všech druhů by se mohla plastová okna poškodit. V takovém případě mohou plastové profily lehce měnit barvu. Tyto barevné změny jsou nevratné a nelze na ně uplatňovat záruku na stálobarevnost profilu.

zdroj: www.ablak.cz

Výroba oken a dveří Kolín

Naše firma Petiss Kolín nabízí nejen výrobu dveří, výrobu oken, jejich dodávku, montáž oken a dveří, ale i zimní zahrady, garážová vrata, okenní doplňky a výrobu na zakázku. Zavolejte nám!

Důvody proč k nám

- Široký výběr sortimentu
- Poradenství, konzultace
- Kvalitní zboží
- Znalost trhu
- Profesionální řešení
- Reference
- Flexibilita
- Individuální přístup
- Záruka, servis

Výroba oken a dveří, montáž

Okna plastová
Hliníková okna
Střešní okna
Dřevohliníková okna
Eurookna
Plastové dveře
Vchodové dveře euro
Hliníkové dveře
Zimní zahrady
Garážová vrata
Okenní doplňky

Rychlý kontakt

MAJITEL
Josef Tichý tel: 777 174 714
Masarykovo náměstí 35
Pečky 28911
ASISTENTKA
Lenka Herzogová tel: 777 714 575
E-mail:
petiss@seznam.cz
info@petiss.cz