Jaké zvolit zastřešení bazénů?

Většina majitelů bytů či domů s terasou si pravděpodobně láme hlavu nad otázkami, jak zastřešit tento prostor tak, aby se v něm dal trávit čas při nepřízni počasí, a to pokud možno po co nejdelší období v roce.

terasa1

Lámete si hlavu s tím, jak zastřešit vaši terasu?
Zodpovězme si nejdříve pár základních otázek, díky kterým budete mít hned jasno v tom, jakým směrem se má vaše budoucí realizace ubírat:

- Hodláte terasu využívat celoročně, nebo stačí pouze dočasně?
- Je pro vás klíčové, aby zastřešení výborně kumulovalo teplo pro zimní měsíce?
- Jaký je průběh slunečního svitu či okolních vlivů na terasu pro plánované zastínění?
- K jakému materiálu konstrukce máte blíže (pocitově, vzhledově, cenově)? Ke dřevu, nebo k hliníku?
Pokud máte v těchto pár otázkách jasno, bude pro vás jednodušší vybrat to správné zastřešení, navazující stínění, odvodnění, dále topný systém či automatizaci v závislosti na cenové možnosti vašeho rozpočtu.

Zastřešení dočasné, či pevné?
Je na zvážení, zda-li budete uvažovat o dočasném či pevném zastřešení. Faktem je, že pro celoroční užívání terasového prostoru je dočasné zastřešení nevhodné, jelikož nedokáže odolávat povětrnostním vlivům jako je sníh nebo silný vítr. Mezi dočasné zastřešení terasy přitom můžeme považovat markýzy, baldachýn či mediterán.

markyzy vysuvne 02

Výhody a nevýhody dočasného zastřešení
+ plní při správné volbě látky jak stínící, tak i vodní zábranu
+ je vzdušné a nezabírá tolik místa nutného pro instalaci a podporu
+ nenechává interiér budovy permanentně zatemněn venkovní pevnou stavbou
– je velice náchylné na silný vítr
– má minimální termoizolační vlastnosti

Pevné zastřešení – konstrukce
Konstrukce pevného zastřešení (je jedno, jestli se jedná o dřevo nebo hliník) by měla zohlednit nejenom prostorové možnosti uchycení, ale především statiku v závislosti na sněhovém pásmu, dále typ krytiny, rozměrové možnosti plánovaného stínění či návaznost na odvodnění střešního systému nebo možné budoucí vyplnění otvorů v případě celoročního provozu.

Uživatelé, kteří ze zastřešení hodlají postupně vybudovat zimní zahradu, která bude permanentně vytápěna v zimních měsících, by měli už předem volit hliníkový systém s přerušeným tepelným mostem pro eliminaci tepelných ztrát a kondenzaci vody, případně dřevěný systém staticky dimenzovaný tak, aby pomocné podpěry nebránily budoucím výplním otvorů.

oganesjanweb

Pevné zastřešení – krytina
Pokud chcete mít na terase opravdu slunečno a neuvažujete o neprůsvitném zastřešení (pálená taška, šindel atd), můžete volit mezi několika typy

a) Sklolaminátová vlnovka o síle 0,7 mm a vyšší jsou nejvíce úsporným čirým zastřešením, ovšem s krátkou životností v případě krupobití nebo silného větru. V nabídce naleznete i barevné variace pro zastínění celého prostoru, což se může zdát na první pohled zajímavé, ovšem v případě navazujících obytných místností na terasu s prostupem denního světla značně omezující.
b) Plný polykarbonát o síle 2–12 mm čirý či barvený (opál) o zmírnění prostupu světla dovnitř prostoru je alternativa k bezpečnostnímu sklu, avšak za vyšší cenu a s nízkým tepelně izolačním efektem.
c) Dutinkový polykarbonát o síle 10–36 mm, čirý i barvený (opál), je nejpoužívanější terasové zastřešení z pohledu ceny, váhy a prostupu světla.
d) Bezpečnostní sklo o síle 6 mm nebo izolační dvojsko o síle 16 mm a vyšší (v závislosti na míře izolace a teplotě uvnitř celouzavřené terasy) nabízí nejlepší světelný prostup a vynikající izolaci. Jedná se o nejdražší a také nejvíce slunné zasklení. Tento typ zasklení vyžaduje dobrou statickou přípravu a přesné napojení jednotlivých tabulí pro optimální dilataci a odvod vody přes pryžové těsnění.

zahradni pergoly vladeko 2

Pevné zastřešení – stínění
Stínění pergoly bychom mohli rozdělit do několika kategorií:

a) Nadstřešní
Jedná se o umístění stínícího prvku nad střechu pergoly, a to hlavně z důvodu nemožnosti instalace podstřešního stínění v závislosti na nízké vnitřní výšce či nadpraží. Oblíbeným prvkem je v tomto případě výklopná či výsuvná markýza.
Avšak v případě větru, deště nebo krupobití je nutné mít tyto prvky zataženy! Díky automatizaci (čidlu slunce/vítr) přitom v případě výše popsaných nepříznivých podmínek můžete počítat s automatickým stažením.

b) Podstřešní
Jedná se o ideální systém stínění, u kterého musíte mít dostatek místa v nadpraží nad hlavním vchodem na terasu. Nemusíte se tedy strachovat při silném větru či krupobití, že bude látka poškozena nebo že se stínící systém okamžitě zasune v případě automatizace. Oblíbeným prvkem stínění jsou v tomto případě nejenom výklopné či výsuvné markýzy, ale i baldachýny.
Pokud budete uvažovat nad tímto prvkem stínění, berte prosím v potaz integraci LED osvětlení do vedení, případně umístění osvětlení vnitřního prostoru tak, aby byl po zastínění dostatečně osvětlen.

c) Boční
Zajišťuje boční či čelní stínění prostoru. Mezi oblíbená boční stínění patří fasádní markýza neboli screen či různé typy látkových závěsů. Vhodným řešením je volba látek, které jsou částečně průhledné a zbytečně tak nezatemňují prostor v případně méně intenzivního osvitu. Alternativou jsou i plastové vertikální žaluzie, ty ovšem pouze s ujištěním výrobce, že jsou odolné proti UV záření (aby plast po krátké době nezkřehl).

Automatizace motorů stínících prvků v závislosti na míře osvitu lze nastavit se systémy ABB či Somfy.

08f roleta na pergole

Pevné zastřešení – topení
Topení na terase se řeší většinou elektrickými infra-topidly či infra-panely s regulací a směrováním na stolovací místa, přičemž vhodné jsou i elektrické či plynové stojací topidla (lampy) s natáčecím ochranným hřibem.

vyrp13 67ecosun th infrazaric fenix zarice infraky cz6

zdroj: planetaoken.cz

Výroba oken a dveří Kolín

Naše firma Petiss Kolín nabízí nejen výrobu dveří, výrobu oken, jejich dodávku, montáž oken a dveří, ale i zimní zahrady, garážová vrata, okenní doplňky a výrobu na zakázku. Zavolejte nám!

Důvody proč k nám

- Široký výběr sortimentu
- Poradenství, konzultace
- Kvalitní zboží
- Znalost trhu
- Profesionální řešení
- Reference
- Flexibilita
- Individuální přístup
- Záruka, servis

Výroba oken a dveří, montáž

Okna plastová
Hliníková okna
Střešní okna
Dřevohliníková okna
Eurookna
Plastové dveře
Vchodové dveře euro
Hliníkové dveře
Zimní zahrady
Garážová vrata
Okenní doplňky

Rychlý kontakt

MAJITEL
Josef Tichý tel: 777 174 714
Masarykovo náměstí 35
Pečky 28911
ASISTENTKA
Lenka Herzogová tel: 777 714 575
E-mail:
petiss@seznam.cz
info@petiss.cz