Jak se starat o plastová okna?

Plastová okna mají bezesporu opravdu hodně výhod. Máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak zajistit, aby vám dlouho a dokonale sloužila, a také pár rad ohledně bezpečnosti při manipulaci s plastovými okny.

Jak se starat o zbrusu nová plastová okna?
- Povrch profilů z PVC je chráněn proti poškození vápnem, cementem apod. Přesto je nutné případné stříkance vápna či malty (a následně i ochrannou fólii) co nejdříve z nově instalovaných oken a dveří odstranit. Je to zejména v zájmu ochrany kování a skel před poškozením či poškrábáním. Např. když vnikne malta do kování, může okna zablokovat a rovněž může způsobit nefunkčnost okenního těsnění.
- Pokud byste zapomněli ochrannou fólii déle než 2–3 týdny sejmout, mohlo by se stát (zvláště na slunci), že už nepůjde dolů.

Kontrola kanálků

- Alespoň jednou měsíčně doporučujeme zkontrolovat funkčnost odvodňovacích kanálků okenních rámů. Volný odtok vody je podmíněn jejich čistotou a průchodností.
- Promazávání kování
- Pokud díly kování váznou, anebo jsou špatně ovladatelné, je vhodné je promazat (nejlépe několika kapkami silikonového oleje vpravenými mezi třecí plochy vzájemně pohyblivých dílů). Doporučujeme toto promazání provést alespoň dvakrát ročně (podzim, jaro).

Čištění profilů oken

- Bílé okenní profily mají lesklý povrch, profily s barevným dekorem jsou opatřeny fólií imitující strukturu dřeva. Obě provedení lze snadno čistit, nejlépe vodným roztokem běžných saponátových prostředků. Pozor! Rozhodně nepoužívejte organické prostředky (nitroředidla, benzín apod.), které mohou porušit zejména barevný dekor a snížit odolnost profilů vůči působení atmosférických vlivů či jejich barevnou stálost.
- Drobné škrábance na bílých profilech lze poměrně snadno odstranit přeleštěním tekutým, jemně abrazivním prostředkem (např. Cif). V případě hlubších škrábanců na profilech anebo poškození fólie s barevným dekorem je lepší obrátit se na výrobce.

Bezpečná manipulace s okny

- Nemanipulujte s okenní klikou při otevřeném nebo vyklopeném okenním křídle. Zejména u plastových oken s kombinovanou funkcí křídla (otevíravé + výklopné) nebo u terasových dveří s křídlem výklopným + odsuvným může dojít k poruše, kterou se vám bez odborníka nemusí podařit odstranit.
- U dvoukřídlových oken se před zavřením křídla, na kterém je klika, vždy nejdříve přesvědčete o správném zajištění druhého křídla.

Bezpečné mytí oken

- Chcete-li čistit z venkovní strany skla oken, která nejsou v přízemí, vždy otevřete křídla plně do místnosti. Skla pevně zasklených dílů, resp. okenní rámy, které je nutno umývat z vnější strany, čistěte jen při dodržení bezpečnostních opatření proti pádu osob z okna.
- Při úplném otevírání za účelem čištění výklopných (ventilačních) křídel, ať už jsou ovládána klikou či mechanickým dálkovým ovládáním, je nutné kování odjistit, aby došlo k potřebnému uvolnění křídla. Je třeba vždy dbát na jeho správné zpětné zajištění, neboť případné samovolné uvolnění může být příčinou vyvrácení závěsů křídla z okenního rámu i náhodného těžkého úrazu.

ZDROJ: ablak.cz

Výroba oken a dveří Kolín

Naše firma Petiss Kolín nabízí nejen výrobu dveří, výrobu oken, jejich dodávku, montáž oken a dveří, ale i zimní zahrady, garážová vrata, okenní doplňky a výrobu na zakázku. Zavolejte nám!

Důvody proč k nám

- Široký výběr sortimentu
- Poradenství, konzultace
- Kvalitní zboží
- Znalost trhu
- Profesionální řešení
- Reference
- Flexibilita
- Individuální přístup
- Záruka, servis

Výroba oken a dveří, montáž

Okna plastová
Hliníková okna
Střešní okna
Dřevohliníková okna
Eurookna
Plastové dveře
Vchodové dveře euro
Hliníkové dveře
Zimní zahrady
Garážová vrata
Okenní doplňky

Rychlý kontakt

MAJITEL
Josef Tichý tel: 777 174 714
Masarykovo náměstí 35
Pečky 28911
ASISTENTKA
Lenka Herzogová tel: 777 714 575
E-mail:
petiss@seznam.cz
info@petiss.cz