Vchodové dveře do bytu

Vchodové dveře do bytu mají být především odolné proti ohni a kouři a také by měly dobře izolovat hluk a chránit váš byt před vloupáním. Až budete vybírat vchodové dveře do vašeho bytu, nedbejte jen na jejich vzhled, ale zaměřte se i na praktické vlastnosti, které jsou důležité proto, aby vám nové dveře dobře sloužily a zajistily tak bezpečí vašeho domova.

vchodove dvere do bytu 1

Vchodové dveře jsou dvojího typu: vchodové dveře do bytu a vchodové dveře do domu. Na vchodové dveře do domu jsou oproti dveřím do bytu kladeny větší bezpečnostní, protipožární a tepelně izolační nároky spojené s odolností vůči povětrnostním vlivům. Podmínky, jaké musí vstupní dveře splňovat, jsou obecné a není pro ně žádná závazná norma (jen pojišťovny je mají jasně definovány, když si zařizujeme pojistky nemovitostí). Pravidla podle vyhlášek pak platí pro dílčí vlastnosti vchodových dveří, konkrétně pro ohnivzdornost a bezpečnost.

Typy vchodových dveří do bytu
Protipožární dveře
- Zajistí, že plameny zůstanou za dveřmi.
- Měly by splňovat určitou třídu požární odolnosti.
- Úroveň kategorie zajišťuje doba, po jakou plameny izolované dveřmi zůstanou za vstupními dveřmi a dveře je nepustí do chráněného nezasaženého prostoru.

Časové délky ohnivzdornosti
- 30 minut, ty jsou označeny EI230-EW30
- 45 minut, ty jsou označeny EI245-EW45

Oba typy dveří se vyrábějí jak jednokřídlé, tak dvoukřídlé.

Kouřotěsné dveře
- Kouřotěsné dveře umí zabránit průniku zplodin v množství, které je lidskému zdraví nebezpečné.
- Jsou obvykle doporučovány jako vhodné do místností, kde hrozí riziko požáru (do garáže nebo dílny, kde pracujete s otevřeným ohněm).
- Mají zabudován vysouvací mechanický práh, který zařídí celé utěsnění průchozího otvoru proti vniknutí kouře.

Bezpečnostní dveře
- Bezpečnostní dveře s třídami 2 a 3 zabraňují vniknutí cizích osob do bytu.
- U bezpečnostních dveří se používá vícebodového zámku a na straně pantů se instalují trny proti vysazení (ty zamezují vypáčení a vysazení dveří).
- Prodejci nabízejí kování v povrchových úpravách druhu hliník, lesklý chrom, matný nikl, mosaz, nerez a další.
- Tyto typy dveří v sobě již automaticky mají požární odolnost 30 minut.

Nedílnou součástí vchodových dveří je i zvuková izolace
Protihlukové dveře se dají využít nejen v pracovních prostorách, ale i u vás doma. Pokud si děti hlasitěji hrají anebo chcete víc soukromí v koupelně, na WC nebo ve vaší ložnici, jsou protihlukové dveře tím správným řešením.
Pohybuje se podle norem v rozmezí od 32 dB po 37 dB.
Česká státní norma definuje přesné hodnoty, kterých je třeba v oblasti útlumu zvuku dosáhnout, a to jak v bytech, tak v domech.
Protihlukové dveře dokáží ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 decibelů.

Pro jednodušší představu: na rušné ulici bývá hluk zhruba 70 decibelů. Pokud ho snížíte o 38 decibelů, dostanete se na úroveň šepotu nebo poměrného ticha.

Zárubně vchodových dveří
Protipožární a bezpečnostní vstupní dveře se nemontují do klasické obložkové zárubně, ale do ocelové protipožární zárubně. Tato zárubeň do stěny se neukotví montážní pěnou, ale je vylita betonem pro zvýšení odolnosti.

Povrch vchodových dveří do bytu by měl být rozhodně mechanicky odolný. Vyvarujte se dýze nebo obyčejné fólii (ideální je CPL nebo HPL laminát a také popřípadě SOLO 3D, který imituje dřevo).

Všechny tyto povrchy se vyznačují odolností proti proražení, poškrábání nebo dalšímu poškození.

Jak vybírat vchodové dveře?
Při výběru je několik příznaků, které by bylo dobré zohlednit. Vchodové dveře jsou přeci jen vstupem do vašeho domova, a tak by měly být reprezentativní. Nezapomínejte ale zároveň ani na to, že jejich otvírání musí být vždy směrem dovnitř.

Na co dále pamatovat:
bezpečnost
náklady na montáž
životnost dveří
nutnost údržby
izolační schopnosti dveří

Typy dveří a jich orientační výhody a nevýhody
Dřevěné dveře
Nestárnoucí klasika, která vnáší do vchodových dveří trochu dobře vypadající přírody. Netřeba snad připomínat, že nezkazí žádný vzhled bytu či domu, avšak musí se udržovat a kontrolovat. Dřevo je neustále pracující v souvislosti s okolními vlivy, proto je nutné ho pravidelně udržovat v podobě nátěrů a vyživujícími látkami, aby bylo dřevo stále v dobré kondici.
výhodou je dobrý vzhled, pevná konstrukce a prodyšnost
nevýhodou je jejich údržba, cena a nižší odolnost vůči změnám počasí

Plastové dveře
Dveře z plastu jsou oblíbené stejně jako plastová okna, za což může především jejich nízká cena a pestrá paleta barev plastových profilů. Jejich dobrou vlastností je úspora v podobě dobrých izolačních schopností. Plastové vchodové dveře se dokáží velkou mírou podílet na udržení tepelné pohody vašeho objektu. Zároveň dokáží i zamezit zbytečným ztrátám tepla, které pak mají za výsledek zvýšení rodinného rozpočtu.
hlavní výhodou je jejich nenáročná údržba, cena a odolnost vůči změnám počasí
nevýhodnou záležitostí je nutnost seřizování, také možnost mechanického poškození a náchylnost na kroucení materiálu

Hliníkové dveře
Vchodové dveře z hliníku jsou vyhledávány pro svůj nadčasový design, který doplňuje dobrá životnost. Nejvíce se používají v komerčních prostorách, kde jsou tyto vchodové dveře vystaveny abnormální námaze.
mají pěkný vzhled, pevnost a bezpečnost, to je největší výhodou hliníkových dveří
nevýhodou může být, že cena je o něco vyšší, dveře jsou chladné a je možná i délková dilatace při změnách teplot

Vchodové dveře do bytu jsou vaší vizitkou pro jakéhokoliv návštěvníka. V případě návštěvníka nezvaného, tedy zloděje, ochrání vaše vchodové dveře s vhodnou bezpečnostní třídou váš majetek a cennosti v něm. A pokud se jedná naopak o hosta, hned na prahu se ujistí, že se nachází v příjemné domácnosti, o kterou se její majitelé pečlivě starají.

zdroj: planetaoken.cz

Výroba oken a dveří Kolín

Naše firma Petiss Kolín nabízí nejen výrobu dveří, výrobu oken, jejich dodávku, montáž oken a dveří, ale i zimní zahrady, garážová vrata, okenní doplňky a výrobu na zakázku. Zavolejte nám!

Důvody proč k nám

- Široký výběr sortimentu
- Poradenství, konzultace
- Kvalitní zboží
- Znalost trhu
- Profesionální řešení
- Reference
- Flexibilita
- Individuální přístup
- Záruka, servis

Výroba oken a dveří, montáž

Okna plastová
Hliníková okna
Střešní okna
Dřevohliníková okna
Eurookna
Plastové dveře
Vchodové dveře euro
Hliníkové dveře
Zimní zahrady
Garážová vrata
Okenní doplňky

Rychlý kontakt

MAJITEL
Josef Tichý tel: 777 174 714
Masarykovo náměstí 35
Pečky 28911
ASISTENTKA
Lenka Herzogová tel: 777 714 575
E-mail:
petiss@seznam.cz
info@petiss.cz